Wzdęcia objawy

Wzdęcia to często występująca dolegliwość, która może być związana z chorobą lub po prostu z niewłaściwą dietą. Produkcja nadmiaru gazów przez układ pokarmowy może mieć wiele przyczyn. Podczas, gdy niektórzy ludzie wytwarzają mało gazu, inni produkują ich duże ilości jedząc te same produkty spożywcze.

Bardzo silne wzdęcia mogą powodować ból przy mocnym wdechu i pewne problemy z oddychaniem, co jest skutkiem podniesienia przepony przez gazy zalegające w układzie pokarmowym. Zdarza się czasem, że takie bolesne wzdęcia mylone są z zawałami.

Wzdęcia pojawiają się zwykle w krótkim czasie po jedzeniu lub podczas np. grypy żołądkowej. Obok zwiększenia objętości brzucha, wzdęcia powodują też niekontrolowane przemieszczanie się treści pokarmowej i gazów w jelitach, co powoduje powstawanie dziwnych, krępujących dźwięków podczas ich migracji.
Do wydawania nieprzyjemnych dźwięków przez jelita i kolek (uczucia kłucia) może też prowadzić długotrwałe powstrzymywanie gazów w sytuacji, gdy nie możemy uwolnić nagromadzonych gazów przebywając w towarzystwie innych osób. Uporczywe wzdęcia obecne stale przez dłuższy okres czasu mogą być oznaką poważnego schorzenia, takie jak choroba wątroby czy rak jelita grubego.

Jakie są objawy wzdęć?
– uczucie rozpychania w jamie brzusznej,
– zwiększenie obwodu brzucha,
– odczuwanie nadmiaru gazów w jelitach,
– uczucie pełności,
– nadmierne wydalanie gazów,
– odbijanie,
– bóle spowodowane kurczeniem się mięśni gładkich jelit,
– kolki i bębnice jelitowe powodujące krępujące odgłosy,
– ból brzucha.