Wzdęcia leczenie

Co pomaga na wzdęcia?

Zwykle wzdęcia nie wymagają żadnych zdecydowanych działań, o ile są spowodowane typowymi przyczynami jak picie napojów gazowanych, mimowolne połykanie powietrza czy jedzenie określonych pokarmów np. kapusty czy fasoli. Takie wzdęcia mijają zwykle naturalnie po jakimś czasie.
Wzdęć trwających przez dłuższy czas i dodatkowo połączonych z innymi objawami (wymioty, biegunki, silne bóle) nie należy jednak lekceważyć, lecz niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.

Ogranicz spożycie tzw. śmieciowej żywności serwowanej w fast foodach.
Nie zwiększaj nagle ilości błonnika w diecie.
Zmniejsz spożycie mleka, jeśli nie tolerujesz laktozy.
Okazjonalnie możesz przyjmować tabletki z węgla drzewnego lub podobne preparaty.
Przestaw się na dietę bogatą w ryż.
Istnieją także enzymy w różnych preparatach dostępnych w aptekach, które mogą zmniejszyć ilość gazów produkowanych przez Twój organizm.

Lekarstwo na wzdęcia

Istnieje wiele leków dostępnych bez recepty, które zawierają simetykon – substancję obojętną dla organizmu, ale oddziaływającą na pęcherzyki gazów zawarte w jelitach. Najpopularniejsze z nich to Espumisan, Disflatyl, Manti, Gastrosil. Nie zalecane jest stosowanie tego typu leków przez dłuższy okres czasu, gdyż obniżają one siłę mięśni jelitowych co może prowadzić do nasilenia się wzdęć w przyszłości.
Jeśli wzdęciom towarzyszą uporczywe kolki jelitowe i bóle brzucha możemy okresowo przyjmować leki rozkurczowe np. No-spa zmniejszające bolesne napięcie mięśni.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Zaburzenia systemu trawiennego takie jak zespół jelita drażliwego może również generować nadmierne wzdęcia. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz ból brzucha, nietypowe wzdęcia, zmianę częstości korzystania z toalety lub inne nieprzyjemne objawy związane z trawieniem.
Lekarz po odpowiednich badaniach zastosuje leczenie przyczynowe np. odnowę jelitowej flory bakteryjnej po kuracji antybiotykami (Lacidofil, Lakcid), podawanie enzymów trzustkowych jeśli masz ich niedobór lub zaleci korzystanie z diety bezglutenowej lub bezlaktozowej.