Wzdęcia dieta

Co powoduje wzdęcia?

Winić za nie możemy miliardy mikroskopijnych organizmów, które żyją w okrężnicy, zwanej też jelitem grubym. Jelito grube to dom dla nieszkodliwych bakterii, które koegzystują w Twoim organizmie rozkładając strawiony pokarmu i uwalniając gazy. Ale zanim jedzenie trafi do jelita grubego, najpierw poddawane jest działaniu enzymów w żołądku i jelicie cienkim, uwalniając składniki odżywcze, które zostaną wchłonięte przez krew. Ale węglowodany z cukrów, skrobi i błonnika w żywności często pozostają niestrawione ze względu na brak lub niedobór enzymów, podczas gdy tłuszcze i białka rozkładane są z łatwością. Niestrawiony pokarm następnie przechodzi do jelita grubego, gdzie bakterie rozkładają go i powodują powstawanie gazów. Z tych niestrawionych resztek pokarmowych uwalniane są bezwonne gazy takie jak dwutlenek węgla, tlen, azot, wodór i metan. Nieprzyjemny zapach wzdęć pochodzi od małych ilości siarki, które są uwalniane w tym procesie.

Innym źródłem gazów w organizmie jest połykanie powietrza, co czyni każda osoba w małych ilościach podczas jedzenia i picia. Jedząc i pijąc szybko, można połknąć duże ilości powietrza, znacznie zwiększając ilość gazu w systemie. Proces trawienia przebiega różnie u różnych osób. Podczas, gdy niektórzy ludzie wytwarzają mało gazu, inni produkują ich duże ilości nawet jedząc te same produkty spożywcze.

Pokarmy powodujące wzdęcia:

Fasola, szparagi, brokuły, kalafior, kapusta, brukselka, rzodkiew, karczoch i cebula,
Gruszki, jabłka, brzoskwinie zawierają rozpuszczalny błonnik powodujący gazy,
Skrobia z ziemniaków, klusek i kukurydzy,
Produkty pełnoziarniste, takie jak ciemny chleb i otręby pszenne,
Mleko i przetwory mleczne, takie jak sery, lody i produkty z zawartością laktozy takie jak pieczywo, kasze i sosy do sałatek,
Pokarmy zawierające sorbitol, takie jak żywność dietetyczna oraz bezcukrowe cukierki i gumy,
Napoje bezalkoholowe gazowane i napoje owocowe,
Czerwone wino i ciemne piwo.

Niektóre z pokarmów, które produkują większe ilości gazów mogą zawierać niezbędne składniki odżywcze i dlatego nie powinny być całkowicie wyeliminowane. Wystarczy ograniczyć ich spożycie.

Pokarmy, które wytwarzają niewielkie ilości gazu to ryż, banany, cytrusy, winogrona, żółty ser, mięso, jaja, masło orzechowe, niegazowane napoje i jogurty z kulturami żywych bakterii.