Dieta rozdzielna pomaga ograniczyć wzdęcia

Dieta rozdzielna pomaga ograniczyć wzdęcia. Jest to jedna z popularnych diet stosowanych na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Dieta ta została zaprojektowana na początku XX wieku przez doktora Williama Howarda Hay’a. Dieta rozdzielna nie tylko pozwala ograniczyć, a nawet całkowicie pozbyć się wzdęć, ale pomaga także schudnąć, a to dzięki temu, że nie wolno łączyć ze sobą w posiłkach np. schabowego z ziemniakami i surówką. Według Hay’a żywność można podzielić na dwie główne grupy: węglowodanową i białkową, a produkty z obu tych grup są trawione w inny sposób. Nie powinno się więc ich łączyć ze sobą podczas jednego posiłku. Oprócz tych dwóch rodzajów pokarmów można też wyróżnić produkty neutralne, które można jeść z obydwoma rodzajami wymienionych pokarmów. Mieszanie ze sobą białek i węglowodanów może powodować ich utrudnione trawienie, wzdęcia czy przybieranie na wadze.

Dieta rozdzielna – w jakich pokarmach występują białka? Będą to mięsa gotowane i pieczone, wędliny, kiełbasy, ryby i owoce morza, tofu, pasztet sojowy, jajka, mleko, żółte sery. Białka występują też w kwaśnych jabłkach i gruszkach, truskawkach, malinach, jarzynach, wytrawnych winach, sokach owocowych, winogronach, morelach, wiśniach, brzoskwiniach, pomarańczach, grejpfrutach.
Węglowodany znajdują się przede wszystkim w ziemniakach, ryżu, pszenicy, życie, makaronach, kaszach, pieczywie, słodkich jabłkach, mące ziemniaczanej, cukrze, miodzie.
Do żywności neutralnej zalicza się z kolei jogurty, kefiry, maślanki, kwaśną śmietanę, oleje, masło, margaryna, wędzone wędliny, surowe mięso – tatar, surowe lub wędzone ryby, grzyby, zioła i przyprawy, nasiona i orzechy, herbaty ziołowe, kiełki oraz warzywa takie jak pomidory, kiszona kapusta, kalafior, buraki, świeża kukurydza, cykoria, brukselka, seler, szpinak, marchewka, cebula, szparagi, brokuły.

Dieta rozdzielna polecana jest przede wszystkim ludziom z nadciśnieniem, nadwagą czy chorobami układu krążenia, ale stosować ją mogą praktycznie wszyscy. Podczas stosowania tej diety przestrzegać należy jednak kilku zasad: należy przeżuwać pokarm powoli i bez pośpiechu, pić dużo wody – co najmniej 1,5 litra dziennie, jeść regularnie, ograniczyć spożycie pokarmów bardzo słodkich i słonych, owoce najlepiej jest jeść rano oraz unikać mocnego alkoholu, czarnej kawy, roślin strączkowych, białej mąki oraz cukru i słodzików.

Jak dieta rozdzielna wpływa na organizm i pomaga w walce ze wzdęciami?

Poprawia metabolizm i przyspiesza przemianę materii, poprawia jakość trawienia pokarmów, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć, pomaga oczyścić organizm, ma dobry wpływ na żołądek – zapobiega zgadze i nadkwasocie, wspomaga odchudzanie. Minusami diety rozdzielnej jest konieczność pamiętania jakich pokarmów nie wolno łączyć ze sobą, czasochłonność, bo każdy kęs trzeba żuć bardzo dokładnie, senność, gdyż nie zaleca się picia kawy i herbaty podczas trwania diety. Dieta ta wspomaga odchudzanie, ale tylko pod warunkiem zwiększonej ilości ruchu (półgodzinny marsz lub ćwiczenia). Na omawianą dietę należy przestawiać swój organizm stopniowo.