Czy wzdęcia i gazy mogą być objawem ciąży?

Czy wzdęcia mogą być objawem ciąży? Każda ciąża jest inna i u każdej kobiety organizm reaguje inaczej w jej obliczu. Normalne jest występowanie na początku ciąży bólów podbrzusza takich jak przed okresem, wszelkich ukłuć również. Są to normalne bóle w ciąży (zwłaszcza, gdy kobieta jest szczupła) z powodu tego, iż macica się rozrasta i zagnieżdża się zarodek. Kobiety opisują to jako dziwne uczucie wzdęcia jakiego wcześniej nie miały i które nie jest na pewno spowodowane gazami. Bardziej jest to uczucie jakby się trochę przytyło albo po prostu spuchło. Brzuch może dokuczać, pobolewać, być napięty i mogą tym odczuciom towarzyszyć też lekkie skurcze.

Wzdęty brzuch w ciąży – dlaczego tak się dzieje?

Wszystko to z powodu pojawienia się pierwszych zmian hormonalnych i spowolnienia funkcjonowania systemu trawiennego. Pierwszymi objawami ciąży są również uczucie zmęczenia, zawroty głowy i senność. Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży cierpi także na zaparcia, których powodem jest zwiększony poziom progesteronu. Mniej więcej około szóstego tygodnia od zapłodnienia komórki jajowej mogą wystąpić bardziej znamienne objawy ciąży, czyli wymioty, nudności, zgaga czy ślinotok. Należy mieć jednak na uwadze, że takie objawy również nie muszą dotyczyć wszystkich kobiet ciężarnych. U niektórych pań wymioty zaczynają je męczyć trochę później, około 10 tygodnia, a u innych nie pojawiają się wcale przez całą ciążę. Część kobiet we wczesnych etapach ciąży cierpieć może również z powodu nadwrażliwości na smaki oraz zapachy.

Czy wzdęcia mogą być pierwszym objawem ciąży? I tak i nie. Nie znaczy to oczywiście, że kobieta w wieku rozrodczym powinna wykonywać test ciążowy ilekroć pojawią się u niej nietypowe wzdęcia. Z tym że należy mieć na uwadze, iż podobnie jak inne opisane tu objawy, gazy w ciąży spowodowane podwyższonym poziomem progesteronu w drugiej części cyklu owulacyjnego mogą pojawić się także w stanach napięcia przedmiesiączkowego. Czy zatem kobieta byłaby w stanie rozróżnić wzdęcia ciążowe od tych jakie występują zazwyczaj pod koniec cyklu miesiączkowego? Wydaje się, że raczej jest to niemożliwe, nawet pomimo tego, że gazy w ciąży i wzdęcie brzucha będzie zwykle bardziej dokuczliwe niż normalnie.