Co pomaga na wzdęcia

Jak pozbyć się wzdęć?

Oprócz unikania pewnych rodzajów żywności w celu zmniejszenia problemów wzdęć należałoby również przestrzegać kilku innych zasad w codziennym życiu. Dla osoby zdrowej najlepsze sposoby na uniknięcie wzdęć to zmiana nawyków żywieniowych i diety. Opisane sposoby na wzdęcia pomogą Ci zminimalizować te dolegliwości.

Zachowaj spokój. Stres emocjonalny może odgrywać ważną rolę w pogorszeniu problemu wzdęć. Przewód pokarmowy jest niezwykle wrażliwy na niepokój, złość czy depresję. Sieć nerwów łączy ten obszar ciała z mózgiem i gdy jesteś w stresie, mięśnie w brzuchu się zaciskają. Wynikiem są bolesne skurcze. Jedzenie w momencie, gdy jesteś pod wpływem stresu może również przyczynić się do zwiększenia wzdęć, ponieważ możesz mieć wówczas większą tendencję do połykania powietrza.

Zacznij się ruszać. Czasami, wzdęcia to nie kwestia niewłaściwego doboru diety, lecz wadliwego procesu trawienia; wówczas płynne przejście żywności w dół przewodu pokarmowego może być utrudnione. Ćwiczenia pomagają regulować ten proces, więc kiedy czujesz się wzdęta, idź na spacer. Można również zastosować masaż brzucha lub położyć się na podłodze z wiązką poduszek pod brzuchem, co pomoże złagodzić dyskomfort spowodowany gazami. Pomóc może też siedzenie na podłodze i kołysanie się na boki – z kolanami przyciśniętymi do piersi i rękoma owiniętymi wokół nóg. Ulgę przynieść może również nagrzewanie brzucha poduszką elektryczną.

Jedz regularnie. Spożywaj regularnie cztery, pięć posiłków dziennie. Po posiłku nie siadaj, ani nie kładź się, ale pospaceruj kilkanaście minut, co wspomoże mięśnie żołądka i jelit we właściwej pracy. Tuż po posiłku unikaj jednak ciężkiej pracy fizycznej.

Noś luźne ubranie. Obcisłe spodnie mogą nadmiernie naciskać na brzuch i powodować ból.

Sięgnij po węgiel aktywowany. Tabletki z węglem, dostępne bez recepty w aptekach, mogą pomóc w absorpcji nadmiaru gazu i zmniejszyć problem wzdęć. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki na receptę, najpierw zapytaj farmaceutę czy węgiel aktywowany nie będzie z nimi kolidować.

Nie opychaj się. Im więcej żywności w jelitach, tym większe nagromadzenie gazów. Jedz lekkie posiłki. Pamiętaj też by jeść wolniej – będziesz połykać mniej powietrza.

Parz herbatę. Herbatki ziołowe działają rozkurczowo i przeciwzapalnie. Wypróbuj w szczególności napary z mięty, kminku i kopru włoskiego.

Uzupełnij florę bakteryjną. Jeśli bierzesz antybiotyki nie zapominaj o przyjmowaniu suplementów probiotycznych, które odbudowują florę bakteryjną w organizmie.

Wyrzuć słomkę. Nie popijaj drinków przez słomkę. Zasysasz wtedy powietrze, co powoduje gazy.

Pij mniej alkoholu. Staraj się ograniczyć spożycie piwa i innych produktów alkoholowych. Lepiej wypić szklankę wody.

Nie połykaj powietrza. Należy unikać zachowań, które mogą powodować połykanie powietrza, takich jak żucie gumy, palenie papierosów, jedzenie twardych cukierków lub noszenie luźnych protez zębowych.

Bielizna przeciw wzdęciom. Za granicą wiele osób z pewnymi sukcesami stosuje specjalną bieliznę powodującą filtrację przykrego zapachu wzdęć. W Polsce taka bielizna nie znajduje się jeszcze w stałej sprzedaży. Zauważyć należy jednak, iż działanie takiej bielizny to jedynie walka ze skutkami wzdęć, a nie ich przyczynami.